Doktorlara, ‘Giderlerse gitsinler’ diyen AKP iktidarı, pilotları zorla tutuyor. – Sözcü

Pilotlar da, mobbing, düşük maaşlar ve keyfi uygulamalar nedeniyle doktorlar gibi yurtdışına gitmeye başladı. Doktorlara, “Giderlerse gitsinler” diyen AKP iktidarı, pilotların gidişini bir genelgeyle engellemeye çalışınca, pilotlar ayağa kalktı. SÖZCÜ’ye konuşan HAVASEN Başkanı Seçkin Koçak, “Genelge hem Anayasa’ya, hem uluslararası kurallara aykırı” dedi. SHGM’nin, “Dış güçlerin oyunu, Okçular Tepesi’ni terketmeyin” çağrısı pilotları kızdırdı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü 24 Haziran 2022 tarihinde yayınladığı genelgeyle, Türk pilotların yabancı havayolu işletmelerine geçişini güçleştirecek bir genelge yayınladı. Ortalık karıştı.

Yeni düzenleme, Türkiye’deki havayolu işletmelerinden ayrılarak yabancı havayollarına geçmek isteyen pilotlara, “verification” için 6 ay bekleme koşulu getiriyor. Yani, “doktorlara giderlerse gitsinler” diyen AKP iktidarı, pilotlara “İstifa edemezsin, yabancı havayolu şirketine de gidemezsin, illa gideceksen gereken evrakı vermem, 6 ay bekleyeceksin, maaş falan da alamazsın” diyerek pilotları zorla Türkiye’de tutmak istiyor.

Genelge haberi sektörü hareketlendirdi. Bugüne kadar eşine az rastlanır şekilde tüm pilot sendika ve dernekleri hep beraber ayağa kalktı. Kararın, Anayasa’yla koruma altına alınan temel insan haklarına ve uluslararası havacılık kurallarına uygun olmadığı vurgulandı.

“KİMSEYİ ZORLA UÇURAMAZSINIZ”

Kararın pratikte uygulanamayacağına dair işaretler de gelmeye başladı. Pilotların whatsapp grubunda şu mesaj paylaşıldı:

“SHGM’nin pilot gidişlerini engellemek için yaptığı uygulamanın anlamı yok arkadaşlar. Merak etmeyin. Yabancı bir şirketten kabul aldım, 737 filosu kaptanlığı için… Bugün mailime cevap geldi. Siz istifa edip gelin biz uluslararası kuruluşlar aracılığıyla verification belgenizi alırız dediler. Sanırım bizim SHGM bağlı olduğu uluslararası kurumları unutuyor. ICAO, FAA, EASA gibi… Yaptım oldu olmaz havacılıkta. kimseyi zorla uçuramazsınız…”

SHGM: DIŞ GÜÇLERİN OYUNU, OKÇULAR TEPESİNİ TERK ETMEYİN

Tüm bu kaosun ortasında genelgeyi yayınlayan SHGM’den geri adım beklenirken, tüm pilotları daha da kızdıran bir açıklama geldi. Açıklamada, “Bazı ülkelerin Türkiye’nin havacılık sektöründeki yükselişini durdurmaya yönelik çalışmalar olduğunun da bilincindeyiz. Konuyu bu bağlamda değerlendirdiğimizde, Türk sivil havacılığının yükselişinin aynı şekilde devam etmesi amacıyla okçular tepesini asla terk etmemenizi sizden bilhassa rica ediyoruz.” denildi.

HAVASEN: SHGM, THY’NİN EMİR ERİ DEĞİLDİR:

Türkiye’de pilotları ayağa kaldıran bu süreci HAVASEN Başkanı Kaptan Pilot Seçim Seçkin Koçak SÖZCÜ’ye değerlendirdi. Koçak’ın tespit ve değerlendirmeleri şöyle:

KOLTUKTA OTURMAKLA OLMAZ: Herkesin kanunların verdiği yetkileri kullanıp yerini belirlemesi gerekir. Sivil Havacılık Genel Müdürü, Türk Hava Yolları’nın emir eri değildir. Veya sivil bir şirketin emir eri değildir. THY’nin taleplerine göre cevap vermeleri doğru değildir. Devlet kurumudur. Otorite olarak sivil havacılığı yönetmek zorundadır. Pilot açığına çözüm bulması gereken kurum Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’dür. Ulaştırma Bakanlığı’dır. Koltukta oturmakla olmaz o işler. Oturup çalışmak lazım. Program belirlemek lazım. Şirketlere görevler vermek lazım. Sivil Havacılık bütün ülkelerde böyle yürür.

DİYALOGLA ÇÖZÜLEBİLİRDİ: Alınan kararlar özellikle gençlerin ülkeye güvenini zedeliyor, gelecek umutlarını yok ediyor. Başka ülkeler üzerinden çözüm bulmalarına neden olacak, en önemlisi bu. Diyalogla bu sorunlar çözülebilir.

Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/doktorlara-giderlerse-gitsinler-diyen-akp-iktidari-pilotlari-zorla-tutuyor-7248150/