Hava-İş’in Unutulan Sözleri ve Kamyon Meselesi – 18 Ağustos 2017

Değerli okurlar, Hava İş seçimleri yaklaşıyor, ortalık kızışmaya başladı. Mevcut Sendika Yönetiminin ne pahasına olursa olsun seçimleri kazanmaya odaklandığını artık hepimiz biliyoruz. Dün airlinehaber sayfalarında okuduğunuz ÖZEL HABER yönetimin artık her şeyi göze aldığını göstermesi bakımından son derece ibret verici idi. Eğer iddialar doğru ise, Hava İş yönetimi 100 civarında kamyoncu ve taksiciyi Genel Kurula delege olarak getirtmeye hazırlanıyormuş. Okuyunca gözlerime inanamadım. Gerçekten şaka gibi… Havacıların sendikasında şoförler söz sahibi olacak ve yönetimi belirleyecek ! Hani uzun yıllardır geyiği yapılan bir muhabbet vardır. “Canım pilot dediğin nedir ki, alt tarafı uçak sürüyor, bildiğin uçak şoförü…Hostes dediğin de garsonun uçan modeli…” İşte bu delege hamlesi aslında gizli bir mesaj da içeriyor olabilir mi düşünmedim değil…”Siz havadaki şoförsünüz onlar da yerdeki….Hepiniz şoförsünüz işte…“ Güzel mantık ! Bunu sünnetçiler ve kasaplar duyarsa onlar da gidip üyelik için Tabip Odasına veya Tıp derneklerine başvururlar. Ne de olsa onlar da kesiyor !

KAMYONCUNUN DİNGİLİNİ BİLMEM…

Hemen belirteyim, kamyoncu ve taksicilerin delege olduğu bir Havacılık sendikasının Genel Kurulu asla kabul edilemez, kabul de görmez, ciddiye de alınmaz. Alınırsa ne olur biliyor musunuz? Uçuş emniyetinin yerini artık sürüş emniyeti alır ! Liyakate ve ehliyete önem vermemenin cezasını yakın zamanda çekmedik mi? Ey kamyoncu kardeşim, mesleğine saygım sonsuz ,emeğinle para kazanıyorsun. Ancak takdir edersin ki  ben senin kamyonunda kaç dingilinin olduğunu bilmem. Şanzımanı dağıttığında bunu nasıl anladığını da bilmem. Yani, senin uzmanlık alanın ile ilgili ahkam kesemem. Benim yaptığım low visibility approach, senin dinlenme tesisine yanaşmana benzemez. Haa, bunda suç senin mi, değil. Tüzüğünü, misyonunu, vizyonunu bilmediğin bir sendikaya üye olmuşsun onu anladık da… Havayolu çalışanlarının sorunlarını bilmeden nasıl gelip oy kullanacaksın? Hatta daha ileri gideyim, Genel Kuruldan sonra Olağanüstü Genel Kurul yapıldığında hangi bilginle kalkıp tüzük değişikliğine kabul veya red diyeceksin?

HAVACI İLE Mİ MUHATAP OLACAKSINIZ KAMYONCU İLE Mİ?

Bir soru da THY yönetimine… Sayın Yönetim Kurulu ve Sayın Ekşi, muhatabınızın kamyoncu ve taksicilerden oluşan bir delegasyona sahip bir yönetim mi olmasını istersiniz yoksa THY çalışanlarının oyları ile oluşan bir yönetimi mi muhatap almak istersiniz? Hava iş yönetimine tavsiyem, bu yanlıştan bir an önce dönmeleri ve THY çalışanlarının iradelerinin sandıklara olabildiğince fazla yansıması için gerekli tedbirleri almaları… Neyse bu pilav daha çok su kaldırır. Önümüzdeki günlerde geniş biçimde ele alırız.

Aslında bu haftaki yazımın konusu halen yürürlükte olan şu meşhur Özveri Protokolü idi. Ancak araya kamyon girince böyle başladık. THY’nin ilk 6 ayda 189 milyon dolar kar açıkladığını okuyunca arşivi karıştırdım ve bakın ne buldum.

HAVA İŞ NE SÖZ VERMİŞTİ?

Tarih 14 Ocak 2017….Hava iş sendikası tüm üyelere bir mail yolluyor. Saat 11.45… Bakın ne demiş;

Değerli Üyelerimiz;

Öncelikle anketimize göstermiş olduğunuz yoğun ilgi ve katılımınızdan ötürü teşekkür ederiz. Sizlere göndermiş olduğumuz 2017 Yılı Ücret Zamlarına İlişkin Temayül Yoklaması ile ilgili olarak, üyelerimizden gelen soruları, yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına, bu yazımız aracılığı ile yanıtlamak istiyoruz.

Sizlerle paylaşmış olduğumuz maildeki rakamsal ifadeler, THY A.O. tarafından belirtilen bilgilerdir ve hata veya değişiklikler içerebilir. Ancak, asıl önemli olan konu ise, THY’nin Sendikamıza olan teklifi ve sizlerin vereceği kararlardır. Hak sahibi olarak takdir merciinin sizler olduğunu düşünerek, tekliflerini, tarafımıza gönderildiği şekliyle sizlerle paylaştık. Şu ana kadar sizleri ve kazanılmış haklarınızı ilgilendiren hiçbir antlaşma veya protokole imza atılmamıştır ve atılmayacaktır. Sadece Sizlerin vereceği ortak karar doğrultusunda hareket edilecektir. Bu sebeple, anketimize, tüm üyelerimizi doğrudan ilgilendirdiği için katılımınız çok önem arz etmektedir.

Oylama için gönderdiğimiz linkte, T.C. Kimlik numarası sorulması, mükerrer oy kullanılmamasını sağlamak, üyelerimiz dışında kimselerin oy kullanmalarını engellemek, alınacak kararda yanlış veya hatalı değerlendirmelere yol açabilecek sonuçları ortadan kaldırmak içindir. Anketimiz içinde belirttiğiniz kişisel verilerin, hiçbir kişi, kurum veya kuruluşla paylaşılmayacağını, azami gizliliğin esas alınacağını bilmenizi isteriz.

Gönderdiğimiz ankette;

  1. A) Sonucun HAYIR çıkması durumunda; imzalamış olduğumuz Toplu İş Sözleşmesi’nde yer alan tüm maddelerin, hiçbir taviz vermeden aynen uygulanmasını sağlayacağız.
  2. B) Sonucun EVET çıkması halinde ise; THY yönetimi ile ilk etapta 6 aylık protokol imzalayacağız. 2017 yılının ilk 6 ayının sonunda ekonomik verilerde, şirket kâra geçemez ise, 2017 yılının son 6 ayı içinde, ücret artışına gidilmeyeceğine ilişkin tekrar protokol imzalayacağız.

Bu protokoller kapsamında;

  • Bu süre zarfında kesinlikle toplu işten çıkarma yapılmayacaktır,
  • THY, 2017 ilk yarıyılı veya ikinci yarıyılı sonunda şirket kâra geçtiğinde, geriye dönük tüm ücret zamları ve farklarını en geç 3 ay içerisinde personele geri ödeyecektir,
  • THY, üyelerimizin yapacağı bu büyük fedakârlık karşısında iyi niyet ve samimiyet göstergesi olarak, şişirilmiş yönetici kadrolarında azaltmaya gidecek, tüm tasarruf tedbirlerini tüm alt ve üst düzey yöneticileri üzerinde de uygulayacaktır.
  • THY, Toplu İş Sözleşmemiz kapsamındaki kazanımlarımızdan, hiçbir şekilde hak kayıplarına müsaade etmeyecek, bu konuda Sendikamız tarafından bildirildiği takdirde hatalı olan yöneticiler hakkında gerekli işlemi derhal yapacağının garantisini verecektir.

Değerli Üyelerimiz, Sendika yönetimi olarak, alacağınız karar ne olursa olsun, arkasında duracağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Neticenin başta sizlere ve ailelerinize olmak üzere, Vatanımıza ve Milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Hep beraber ülkece yaşadığımız bu zor günleri, birlik ve beraberliğimizle aşacağımızdan eminiz.

Saygılarımızla.

TÜRKİYE SİVİL HAVACILIK SENDİKASI YÖNETİM KURULU

6 AYLIK DEDİLER YILLIĞA ÇEVİRDİLER.

Tarih dikkatinizi çekti mi? O meşhur “özveride bulunalım mı bulunmayalım mı?” anketi 12 Ocak 2017 günü başlamış, devam ediyor. Sendika tam da anketin ortasında bu maili gönderiyor. Bu mailden 2 gün sonra da anket bitiyor.

Ne diyor sendikamız? 2017 yılının ilk 6 ayı için protokol yapacağız, ilk 6 ay sonunda THY kar ederse 6 aylık farkları alacağız ve özveriye son vereceğiz. Eğer ilk 6 ayda kar etmezse ikinci 6 ay için yeni bir protokol yapacağız ve yıl sonunu bekleyeceğiz.

Bu mesajı alan THY çalışanı ne yaptı? “Ne yapalım, işten çıkarma olmasın da 6 ay bekleyelim” dedi…

Sonra ne oldu…Şapkadan tavşan çıktı. 6’şar aylık iki protokol rafa kalktı, yıllık protokol imzalandı. Farkların ödenmesi ise buharlaştı. Şirketin 6 ay sonar kar etmesi şartı da uçtu, yerine yıl sonunda 100 milyon dolar kar etme şartı geldi. Bu konuyu detayları ile “Havaİş % 3 ‘e razı olurken Türk İş % 12.87 aldı” başlıklı yazımda anlatmıştım.

SÖZ VERİLEN ŞEKİLDE PROTOKOL YAPILSAYDI…

Bu maili anlamlı hale getiren gelişmeyi geçen hafta öğrendik. THY ilk 6 ayda 189 milyon dolar kar etmiş…

Pekiiii, Sayın sendikamız oylama devam ederken üyelere verdiği sözü tutsa ve 6 aylık bir protokol yapsa idi ne olacaktı? Ağustos maaşları % 5.78 (Temmuz ayı zammı % 4 ve Ocak_Temmuz arası TÜFE farkı 1.78) zamlı yatacak ayrıca 2017’nin ilk 6 ayı için TÜFE farkı ile birlikte 4.65 oranındaki birikmiş farkları 6 maaş +2 ikramiye üzerinden alacaklardı.

Gelelim işin hukuki boyutuna… Arkadaş, sen “6 aylık protokol yapacağım, 6. Ayın sonunda THY kar ederse yeni bir protokol yapmayacağım ve geriye dönük farkları alacağım” dediysen bu bir taahhüttür. Çalışanlar senin bu taahhüdüne inanarak ve güvenerek sana onay verdi. Sen ne yaptın? Ağızlara % 1.5 luk bir bal sürerek farkları markları iç ettin. Düşünün, işe gireceksiniz, patronla 2000 TL’ye anlaştınız. Ay sonu geldi bir de baktınız hesaba 1.500 TL yatmış.. Bunun adına hukukta ne denir bilmem. Ama sağ gösterip sol vurmak denirse de çok da yanlış olmaz.

Maildeki bir ifadeyi bu yönden değerlendirmek lazım. Ne diyor Sendika? 6 aylık protokol ve farkların topluca ödenmesi…Ne yapıyor peki ? 1.5 + 1.5 zam ve 1 yıllık protokol….Farklar ne olacak? Esamesi okunmuyor. Madem böyle yapacaktınız şu ifadeyi niye yazdınız? “Sadece sizlerin vereceği ortak karar doğrultusunda hareket edilecektir.” Ortak kararı çalışan verdi açıkladığınıza göre…Yani maildeki şartları gördü ve EVET dedi. Üyenizin kabul ettiği şartları hangi hakla değiştirdiniz? THY yönetimine “Biz bu şekilde bir protokol yapacağımızı taahhüt ettik ve onay aldık. Bundan geri adım atamayız.” Niye diyemediniz?

THY’NİN ŞİŞİRİLMİŞ KADROLARI DAHA DA ŞİŞTİ.

Unutmadan, mailin 3 ve 4. Maddelerinin uygulanmasını takip ettiniz mi? Hani, THY’nin şişirilmiş yönetici kadrolarını azaltması, hatalı yöneticiler hakkında gereğinin yapılması taahhütleri? Valla biz birşey duymadık. Hatta kadroları indirmek bir yana bindirdiğini duyduk bayrak taşıyıcımızın…Protokolden sonra Morgan Freeman’lı reklam filmine milyonlarca euronun verildiğini biliyoruz bir de… Hatalı yöneticiler deyince de aklıma Ekip Planlama yöneticileri geldi hemen… Hani noterden ihtar çektiğiniz? Ne oldu o arkadaşlara, bilginiz var mı?

Özetle, toplumu temsil etmek zor iştir. Güven vermek daha da zordur. Seçimde herkes tartacak düşünecek ve kararını verecek, siz de toplumun fikrini o zaman anlayacaksınız. Kamyoncularınki hariç tabii…

Kaynak: AirlineHaber.com

error: Tüm hakları saklıdır !!!