Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı – 23 Nisan 2021

23-nisan

23 Nisan 1920, Türkiye Büyük Millet Meclis’inin açıldığı, milletin kendi geleceğini bir kişinin veya bir sınıfın takdirine bırakmayıp bizzat Türk Milleti’ne ait olduğu, özgür ve bağımsız yaşama kararlılığının açık ifade edildiği bir tarihtir.

Bu nedenle 23 Nisan 1920, Türk halkı için çok önemli bir dönüm noktasıdır. İlk defa 1929 yılında bayram olarak kutlanmaya başlanan 23 Nisan, Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya barışının simgesi olarak görülen, dünya çocuklarına armağan edilmiştir.
Atatürk’e göre çocuklar, bir milletin geleceği, cumhuriyetin yeni bekçileridir. Onlara duyduğu güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, bugünü çocuklara armağan etmiştir.

Büyük önderin Cumhuriyeti emanet ettiği çocuklar son yıllarda kendilerinden büyük yüklerin taşıyıcısı olmak zorunda bırakılmış, çocukluklarını yaşayamamış ve çocuk işçi, çocuk gelin olarak ülke gündeminde yer almaya başlamışlardır. Ne yazık ki hala 2018 yılında onlarca çocuk iş cinayetlerine kurban gitmiş, yaklaşık 25 bin kız çocuğu dünya evine girmiş olarak istatistiklere geçmiştir.

Bugün gelinen noktada biz Hava-Sen emekçileri ve işçi sınıfı olarak aynı azim ve kararlılığı göstererek çocuklarımıza onurlu bir gelecek ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak için 1920 yılında başlayan bu mücadele ateşini söndürmeden devam ettirmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, memleketi ışığa boğacak ve egemenliği kayıtsız şartsız sürdürecek olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram’ını kutluyor, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını şükran ve rahmetle anıyoruz.

HAVA-SEN YÖNETİM KURULU

error: Tüm hakları saklıdır !!!