Dünya Kabin Memurları Günümüz Kutlu Olsun – 31 Mayıs 2021

Dünyada eşi benzeri çok az işlerden biridir kabin memurluğu. Herkes yatağının yolunu tutarken ve hatta ikinci belki de üçüncü uykusundayken yollara koyulan, gün doğarken uçuştan dönenlerdir.

Her uçuşun yeni bir ülke, bazen de yeni bir şehir olduğu ama yeni mekanların yeni kültürlerin bitmediği yorgunlukların jet-lag’ların eksik olmadığı gökyüzünde geçen bir ömrü dolduranların günüdür bugün.

Onları hep gülen, her zaman mutlu insanlar olarak görürüz. Oysa, hiç te öyle değildir.

Onlar, işlerine olan saygılarından ötürü, her zaman güler yüzlü nazik, temiz, şık ve bakımlı olmak zorundadırlar. Sonuç olarak; onlar da annedir, babadır, eştir, kardeştir, çocuktur yani işin özü emekçi ve insandır. Onlar katran karası gecelerin ayazında, yeni ağaran günün ilk ışıklarıyla çek çekiyle yağmur, kar, sıcak demeden yollara koyulup uçuşu kaçırmanın dayanılmaz psikolojik baskı ve stresiyle aracında veya taksi durağında şehir magandalarının tacizine maruz kalanlardır.

Asıl garip olan yaşadığımız yüzyılda onların tabii oldukları bir iş kanununun bile olmamasıdır. Riskli iş grubuna giren kamyoncular, madenciler, denizciler gibi birçok mesleğin iş kanunu varken havacılık çalışanlarının bir iş kanunu olmaksızın halen Borçlar Kanununa tabii olarak hiç bir iş güvencesi olmadan çalışmaktadırlar.

Her yıl gibi bu yılda 31 Mayıs Dünya Kabin Memurları Günü olarak kutlanacak ve Milli havayolumuz ve birkaç özel havayolu şirketleri kabin memurlarının gönlünü alacak güzel mesajlar yayınlayarak kabin memurlarının gönlünü alacak ancak yine onların sorunlarına kimse dokunmayacaktır.

Kabin memurlarının sorunlarına çözüm üretilecek bir yıl olmasını temenni eder, bu vesileyle tüm emekçi kabin memurlarının Dünya Kabin Memurları Günü’nü kutlarız. İyi uçuşlar…

HAVA-SEN Yönetim Kurulu

error: Tüm hakları saklıdır !!!