8 Mart Kadınlar Günü Kutlama Mesajı – 8 Mart 2021

havasen-8-mart-dunya-kadinlar-gunu

8 MART DÜNYA KADIN EMEKÇİLER GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, aslında takvimimizin çok derin acılarla yüklü bir günüdür. Kimsenin kimseye emaneti olmayan, “Kadınlarımız” diye söze başlayanların kadını olmayan, yüzyıllardır evde, tarlada, fabrikada, ofiste, ezilen, sömürülen, taciz edilen, yaşamın pek çok alanında yok sayılan ve bundan tam 164 yıl önce 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisinin daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlayıp ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 123 kadın işçi can verdi.

Aradan yıllar geçti ve II. Enternasyonal kongreleri kapsamında 1910 yılında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin liderlerinden Clara Zetkin, tekstil fabrikasında yaşamını yitiren kadın işçilerin anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisinde bulundu ve bu öneri konferansta oy birliğiyle kabul edildi.

16 Aralık 1977 tarihinde ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını kabul etti. 8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olmasını sağlayan Clara Zetkin’i anıyor, 164 yıl sonra bugün yine hak arayışı sırasında gaz atılan, dövülen, saçlarından çekilerek süründürülen, tutuklanan emekçi kadınların ve yolu Kadın Hakları Mücadelesinden geçen herkesi coşkuyla kutluyoruz.

Havacılık sektöründe her alanında, havada yerde, uçakta, hava limanlarının her bölümünde çalışan, yolu havacılıkta kesişen, tüm emekçi kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü‘nü kutluyoruz.

HAVA-SEN YÖNETİM KURULU

Dünya Kadınlar Günü - Havacılık Sektöründe Emekçi Kadınlar

error: Tüm hakları saklıdır !!!