Yaz Yorgunluğu Uyarısı – EuroCockpit

Yaz her yıl özellikle yoğundur. Ancak bu yıl daha da fazla: Havaalanı güvenliği ve bagaj işleyicilerinden Hava Trafik Kontrolüne ve pilotlara kadar tüm sistem baskı altında kalıyor ve COVID sonrası operasyonlar hızlanırken küçük tamponlarla çalışıyor. Aksaklıklar, uçuş iptalleri ve mürettebat yorgunluğuyla dolu bir yaz başladı ve muhtemelen önümüzdeki haftalarda daha da kötüleşecek.

Mürettebat yorgunluğu, iş günü boyunca veya günler veya haftalar boyunca birikerek, bu nedenle gerçekçi ve yakın bir tehdittir!

Bir pilot olarak, güvenli operasyonlar için dinlenmiş ve tamamen uyanık olmanın anahtar olduğunu unutmayın. Öyleyse:

  • Yeterince uyuyamıyorsanız ve/veya uçmaya uygun hissetmiyorsanız, uygun olmayanları arayın ve dinlenin. Bu yasal bir zorunluluktur.
  • Gün içinde yorulursanız, görevinizi güvenle yapmanıza engel oluyorsa, bir sonraki uçuştan önce yorgun olarak arayın ve görevden inin. Bu aynı zamanda yasal bir zorunluluktur.
  • Havayolunuz tarafından “KaptanlarınTakdiri” kapsamında uçuş sürelerinizi uzatmanız istenirse – ör. gün içinde biriken gecikmeler nedeniyle – kendinizin ve iş arkadaşlarınızın uyanıklık seviyelerini kontrol edin ve siz veya diğer mürettebat üyeleri yorgunsa uzatma yapmayın. Yine, bu sizin yasal yükümlülüğünüzdür. (burada ECA’nın kılavuzuna bakın)
  • Yönetiminiz tarafından İzin Günlerinizde uçmanız istenirse, uyanıklık seviyenizi kontrol edin ve bu ek görevin daha sonra dinlenmenize ve bir sonraki uçuş görevleriniz için yeterince toparlanmanıza izin verip vermeyeceğini düşünün. Şüpheniz varsa, evde kalın.
  • AB yasaları kapsamında izin verilen maksimum uçuş süreleri hakkında şüpheniz varsa, iTunes’dan ECA Uçuş Süresi Sınırlamaları hesaplayıcısını indirin.
  • Yorgunsanız – bildirin! Bu kanunen sizin yükümlülüğünüzdür. Havayolunuzun raporlama formunu ve prosedürünü kullanın; yoksa, buradaki ECA Rehberlik ve Raporlama şablonunu kullanın.
  • Havayolu şirketinizin yönetimi, yorgunken uçmanız için size veya iş arkadaşlarınıza baskı uygularsa veya disiplin cezaları tehdidinde bulunursa, ulusal birliğinizle iletişime geçin ve durumu ulusal otoritenize ve ECA’ya bildirin. Gerekirse ECA, EASA’yı uyaracaktır. Ayrıca, güvenlikle ilgili “yanlış uygulama ve usulsüzlükleri” bildirmek için doğrudan EASA’nın Gizli Güvenlik Raporlama kanalını kullanabilirsiniz.

(Google Translation)

Kaynak: EuroCockpit Fatigue Alert

PDF Doküman İçin Link: Pilot Fatigue